Portugalia

Dzielnice Lizbony. Spacerem po Graca

6 marca, 2017

Pomysł na dzień z Lizbonie – spacer po dzielnicy Graca

Graca położona jest na najwyższym wzgórzu w Lizbonie. Jak się więc słusznie domyślacie przyciąga turystów na widowiskowe punkty widokowe. Polecam przejść z jednego punktu widokowego do drugiego, wspinając się wąskimi uliczkami, podziwiając rooftopy i rzekę Tejo widoczną w oddali.

Lizbońska Graca to wibrująca mieszkalna dzielnica, gdzie oprócz widoków znajdziecie też tradycyjne portugalskie bary i kawiarnie. Poniżej stworzyłam dla Was listę miejsc, które koniecznie musicie odwiedzić na Graca.

spacer po lizbonie punkty widokowe lizbonyspacer po lizbonie

Subiektywny przewodnik po Graca w Lizbonie

Feira da Ladra, Campo de Santa Clara 

(co prawda oficjalnie w innej dzielnicy, ale bardzo blisko i warto wstąpić)

Jeśli idziecie do Graca ze stacji St Apolonia zajrzyjcie koniecznie na lokalny pchli targ zwany Feira da Ladra, a powszechnie targiem złodziei. Znajduje się na placu Campo de Santa Clara, otwarty jest we wtorki i soboty. Pomimo nazwy sugerującej jakieś szemrane typy, jest to przyjazny targ zaraz przy kościele Santa Engrácia. Głównie znajdziecie tam ubrania vintage, antyki, meble, książki, stare aparaty, kuchenne przedmioty i kafle. 

Zdjęcie: v-a, Portuguese communication design studio

Zdjęcie: v-a, Portuguese communication design studio

Punkty widokowe na Graca

The Mirador da Graça i położony trochę wyżej Mirador da Senhora do Monte to właśnie wspomniane wcześniej punkty widokowe. Przy pierwszym znajdziecie mały bar, gdzie sprzedają wino i piwo za euro i stoliki z widokiem wprost na całą zachodnią Lizbonę. I na pewno sporo turystów podziwiających widoki, ale… naprawdę warto!

c

Cafe da Garagem, 1100 129, Costa do Castelo 75, Lisboa

Z ciekawych miejsc pomiędzy dwoma punktami widokowymi polecam Café da Garagem w stylu retro, która mieści się w siedzibie teatru o tej samej nazwie. Tam też będziecie mogli podziwiać lizbońskie widoki, co prawda przez szybę, ale za to w jakim miejscu. Na miejscu serwują jedzenie, możecie więc tam sobie zrobić przystanek na zebranie sił.

Zdjęcie: Daniel Farò

Botequim da Graça, Largo Graça 79, Lisbon

Bar Botequim da Graça to kolejne miejsce warte uwagi, klimatyczny bar niedaleko The Mirador da Graça (pierwszego punktu widokowego), gdzie odbywają się wieczorki poetyckie i koncerty. Pośród vintage mebli znajdziecie stare książki i nagrania. W latach 70 i 80-tych było to regularne miejsce spotkań portugalskiej bohemy.

Zdjęcie: v-a, Portuguese communication design studio

Zdjęcie: v-a, Portuguese communication design studio

Chcecie poznać więcej ciekawych miejsc w Lizbonie? W tym wpisie opisałam 6 moich ulubionych.

 

You Might Also Like