Kultura Londyn Uncategorized

Kultura uzależnia. Polski festiwal filmowy w Londynie.

1 listopada, 2015

Trochę przez przypadek, trochę z premedytacją rozpoczęłam jeden z największych projektów mojego kulturalnego życia – organizację festiwalu filmów polskich w Londynie. I widać weszło mi to w krew, bo to już moja trzecia edycja.

W Play Poland Film Festival zamieszałam się przez przypadek. Ogłoszenie w internecie, szukają kogoś do koordynacji PR/marketingu. Nie dość, że przez 8 godzin dziennie układam i wcielam w życie strategie, to doszło mi coś podobnego w czasie wolnym. Z jednej strony sobie myślę, że coś z moją głową musi być nie tak, z drugiej, że widać lubię to co robię. No i filmy, festiwal, imprezy, kultura, kto tu mówi o pracy…

Play Poland Film Festival to największe tego typu wydarzenie na Wyspach, łącznie trwające przez około dwa miesiąc. Londyńska edycja to dzieło kobiet. Zresztą nie ma się co dziwić, kobiety mają niesamowitą energię do kolaboracji i działania.

Choć szczerze mówiąc, tegoroczna edycja na chwilę stanęła pod znakiem zapytania. Mimo, że poprzednia była sukcesem, sale kinowe były pełne, polskie drinki schodziły jak szalone, to wszystko kosztowało nas bardzo dużo energii. Ściągnęłyśmy Skoniecznego na imprezę z jego teledyskami, zorganizowałyśmy parę koncertów, pokazy filmów krótkometrażowych, wszystko to pracując na cały etat i to nam dało popalić. Ale skoro zajmujemy się tym znowu, widać satysfakcja była większa niż zmęczenie.

Czasem sobie myślę, że jesteśmy szalone, ale trudno przestać, bo takie wydarzenia dają niesamowitego kopa.

I tak oto w tym miesiącu rusza nasz festiwal, cztery filmy, każdy trochę z innej beczki. Będzie Szumowska z Body w Hackney Picturehouse, ulubionym kinie, do którego chodzę od początku mieszkania w Londynie, później w Clapham Picturehouse będzie Andrzej Chyra w Carte Blanche, a po nim koncert mojej przyjaciółki Ede Kay, albo J. Będzie Mów mi Marianna i na koniec świetny thriller Ziarno Prawdy Lankosza na podstawie książki Miłoszewskiego. W Ritzy natomiast darmowy pokaz filmów krótkometrażowych. Całość zaczyna się 20 listopada i potrwa do 29.

Festiwal PPFF odbywa się także w wielu innych miastach Wielkiej Brytanii, spis których znajdziecie tutaj.

 

You Might Also Like