Niemcy Podróże

Hipsterski Berlin w jeden dzień

17 stycznia, 2017

W Berlinie panował silny mróz. Miasto pokryło się szronem, życie na ulicach zamarzło. Lot z Krakowa do Londynu rozłożyliśmy na raty – mieliśmy więc 9 godzin na zwiedzanie Berlina. Zdecydowaliśmy, że odpuszczamy sobie turystyczne atrakcje, a zamiast tego kierujemy się do hipsterskiego Kreuzberg i Friedrichshain.

W takim mrozie nie dało się wytrzymać na dworze dłużej niż godzinę. A mieliśmy zwiedzić Berlin w jeden dzień.  Strategiczne przerwy na ogrzanie stóp (te marzły nam szczególnie) były dobrym pretekstem na zwiedzanie kawiarnii, sklepików i księgarni. Architektura i atmosfera były podejrzanie znajome. Berlin jawił mi się jako skrzyżowanie szarej Polski i hipsterkiego Londynu, sprawiając, że czułam się jak w domu.

Hipsterski Berlin w jeden dzień

Five Elephant, Reichenberger Str. 101, 10999

Wejście z mrozu do ciepłej kawiarni było czystą przyjemnością. Wystrój trafił w moje gusta, kawa podbiła kubki smakowe. Zresztą trudno się dziwić, to kawa palona na miejscu. Świetne miejsce na przystanek i studiowanie mapy podczas zwiedzania Kreuzberg.

Five Elephant Berlin Five Elephant Berlin Five Elephant Berlin Five Elephant Berlin Five Elephant Berlin Five Elephant Berlin

Soya Vietnamese Vegan Kitchen, Falckensteinstraße 36, 10997 Berlin

Potem przyszła kolej na spacer w okolicach Oranienstraße i Schlesische Str. Znajdziecie tam sporo małych sklepików, do których warto zaglądnąć. Cała okolica zdaje się być pochłonięta sztuką uliczną. Po takim spacerze warto wpaść na gorącą wietnamską wegańską (!) zupę w Soya Kitchen. Całkiem nietypowa mieszkanka, ale jakże pyszna.

Berlin w jeden dzienBerlin w jeden dzien

berlin soya

Berlin w jeden dzien Berlin w jeden dzien

Berlin w jeden dzien berlin spacer

Berlin w jeden dzien

East Side Gallery, Mühlenstraße, 10243 Berlin

Po spacerze po Kreuzberg przeszliśmy na drugą stronę rzeki i znaleźliśmy się w Friedrichshain. Z tego co słyszałam Kreuzberg był bardzo hip parę (paręnaście?) lat temu, teraz ci wszyscy hipsterzy wydorośleli, zawarli małżeństwa i wychowują tam dzieci, a bardziej popularny stał się właśnie Friedrichshain

Zaraz za mostem znajdowała się East Side Gallery, galeria murali na kawałku historycznego Muru Berlińskiego o długości 1316 m, stworzona przez artystów z całego świata. Galeria składa się z około 106 obrazów i robi wielkie wrażenie. Co ciekawe, po drugiej stronie mur jest całkowicie biały, tworzy to ciekawy kontrast.

Domyślam się, że w lecie nad rzeką Spree sporo się dzieje. Widziałam tam coś, co wyglądało na zamarznięty piasek, możliwe, że to miejska plaża.

Friedrichshain most berlin w jeden dzień zwiedzanie berlin niebo

berlin ulica

berlin pociag spacer po berlinie

berlin east side gallery

berlin east side gallery berlin east side gallery berlin east side gallery berlin east side gallery berlin east side gallery berlin east side gallery

Takt, Kunstraum Tapir, Weserstr. 11 (corner to Müggelstraße)

Młoda i energiczna międzynarodowa ekipa kuratorów sztuki i kultury stoi za projektem Takt. To oddolne centrum organizuje różne wydarzenia dla lokalnej społeczności, oferuje rezydencje artystom oraz przestrzeń do pracy. Najbardziej znana jest galeria sztuki Kunstraum Tapirgdzie odbywają się wystawy lokalnych i przejezdnych artystów.

Urban Spree, Revaler Str. 99

Urban Spree to przestrzeń o powierzchni 1700 metrów kwadratowych zadedykowana kulturze miejskiej. Jest tam też ogromna galeria sztuki współczesnej, fotografii i graffiti, księgarnia i ogródek piwny. Często odbywają się warsztaty i koncerty. Najbardziej znaną  częścią jest jednak “Artist Wall“ na przeciwko Warschauer Str , która jest odpowiednikiem londyńskiej ściany Village Underground na Shoreditch. Na tej berlińskiej można było już zobaczyć murale artystów takich jak Above, Klone, Zevs, Broken Fingaz Crew, Twoone, Low Bros, Nychos, 1UP Crew, The Grifters, Peachbeach, Rylsee, m-city i Johannes Mundinger.

Oprócz Urban Spree, które w lecie musi tętnić życiem, w całym tym kompleksie budynków znajdziemy znane kluby, skatepark, a nawet ściankę do wspinaczki.

RAW Flohmarkt, Revaler Straße 99

Coniedzielny pchli targ, jedna z popularniejszych atrakcji na Friedriechshain. Lokalni wystawcy, ciuchy, antyki, międzynarodowe jedzenie i muzyka na żywo. Mniejszy niż inne znane targi, ale podobno bardziej autentyczny.

berlin zima berlin tory berlin sztuka uliczna berlin tory hipsterski berlin berlin zwiedzanie urban spree berlin

urban spree berlin

berlin sztuka uliczna berlin spacer

berlin grafitti

Silo Coffee, Gabriel-Max-Straße 4, 10245

Podczas eksploracji okolic Urban Spree zaczęło się szybko ściemniać, dlatego postanowiliśmy poszukać kolejnej kawiarni. Trafiliśmy na Silo i mieliśmy duże szczęście, bo to kolejne miejsce z wysokiej jakości kawą, którą przygotowują we własnej palarni Fjord Coffee Roasters. Szybkie przejście z mrozu w opary ciepłej kawy skończyły się zaparowaniem obiektywu.

W okolicy warto się też przejść Warschauer Str.Grünberger Str, sporo tam sklepików, kawiarni i ciekawych zakątków.

Silo Coffee berlin Silo Coffee berlin kawiarnia berlin kawiarnie w berlinie kawa w berlinie

Po kawie powoli zaczęliśmy powrót na lotnisko, żeby zdążyć na nasz samolot do Londynu. Berlin mnie urzekł, czuję, że chcę wrócić…najlepiej latem!

Wybieracie się do Berlina i potrzebujecie noclegu? Zobaczcie sobie różne opcje w tej wyszukiwarce poniżej, przeszukuje ona inne wyszukiwarki i można znaleźć tanie noclegi w fajnych miejscach.

You Might Also Like