Londyn

Pomysł na deszczowy Londyn. Dzień w londyńskich muzeach

24 lutego, 2017

Znajdujące się w dzielnicy Kensington muzea to idealny pomysł na deszczowy dzień w Londynie. W końcu pada tu dosyć często, dobrze mieć więc plan B na wypadek urwania chmury. 

Spacerem przez Hyde Park

Najbliższa stacja metra do wymienionych poniżej miejsc to South Kensington (linie Circle, District, Piccadilly). W pobliżu znajduje się też słynny Hyde Park.

Jeśli chcecie uwzględnić park w swojej wycieczce, polecam przejść przez park zaczynając od strony północo-wschodniej (stacja Marble Arch, linia Central) aby zahaczyć o słynny Speakers Corner – miejsce publicznego i wolnego wygłaszania poglądów. Z parku wyjdźcie bramą od strony południowej na Exhibition Road, przy której znajdują się słynne muzea (od Marble Arch do Muzeum Nauki to ok. 40 minut spacerem).

Dzień w londyńskich muzeach

Wszystkie muzea mają podobne udogodnienia: toalety, szatnie (płatne), kafejki, restauracje, sklep z pamiątkami/upominkami. Muzea znajdują się bardzo blisko siebie, w otoczeniu wielu barów, restauracji i kawiarenek. Warto pamiętać, że muzea (w szczególności Science i Natural History) są bardzo duże i można bez problemu spędzić w nich niemal cały dzień. Jeśli chcecie zobaczyć kilka eksponatów z każdego muzeum po trochu, polecam te najważniejsze poniżej!

Zimą (w okolicach października) przy Muzeum Historii Naturalnej otwiera się lodowisko (ok. £10/£15, łyżwy wlicozne w cenę – szczegóły na stronie http://www.nhm.ac.uk/visit-us/whats-on/ice-rink/).

Londyńskie muzea

Science Museum (Muzeum Nauki), sciencemuseum.org.uk, Exhibition Road, London SW7 2DD

Pon. – niedz. 10.00 – 18.00, w dni świąteczne 10.00 – 19.00 (wejście do 45 minut przed zamknięciem)

Doskonałe muzeum dla fanów nauki i ciekawskich świata.

Cennik

Wejście gratis

Płatne atrakcje specjalne: seans w kinie IMAX (£11/£9), symulatory/seanse w kinie 4D (£6/£5 lub £5/£4).

 

Nie przegap

Wystawy Exploring Space i Making The Modern World – przedstawiają podbój kosmosu oraz podróż przez historię technologii.

Who am I? – wystawa przyglądza się nam samym – ludziom i próbuje odpowiedzieć na pytanie, co czyni nas tym, czym jesteśmy.

Flight – historia maszyn lotniczych

Launchpad – interaktywne lekcje fizyki

 

Dodatkowe udogodnienia

Specjalne miejsce na spożywanie własnego jedzenia.

Specjalne atrakcje dla dzieci w różnych przedziałach wiekowych.

 

Natural History Museum (Muzeum Historii Naturalnej), nhm.ac.ukCromwell Road, London SW7 5BD

Pon. – niedz. 10.00 – 17.50 (wejście do 17.30)

Muzeum pełne eksponatów związanych z przyrodą, zwierzętami i historią Ziemi.

Cennik

Wejście gratis

Płatne wystawy specjalne.

 

Nie przegap

Volcanes and Earthquakes – fascynująca galeria o siłach kształtujących naszą planetę, wraz z symulatorem trzęsienia ziemi.

Treasures – 22 specjalnie wybranych eksponatów (spośród ponad 17-stu milionów!) o dużej wadze historycznej i naukowej. Wśród nich pierwsze odkryte zęby dinozaurów, kopia książki Darwina “O powstawaniu gatunków” czy szczątki słynnego, prehistorycznego ptaka Archeopteryxa.

Dinosaurs – animowany, realistyczny model T-rexa i modele wielu innych dinozaurów.

Mammals – ogromny, pełnowymiarowy model płetwala błękitnego.

Hintze Hall – szkielet diplodoka.

Earth Hall – już samo wejście robi wrażenie – wjeżdamy ruchomymi schodami do stalowego modelu ziemi, otoczonego konstelacjami gwiazd.

 

Dodatkowe udogodnienia

Dino Store – sklep z dinozaurowymi upominkami

Earth Shop – sklep z minerałami i biżuterią.

 

Victoria and Albert Museum, http://www.vam.ac.uk/Cromwell Road, London SW7 2RL

Pon. – niedz. 10.00 – 17.45, piątki 10.00 – 22.00 (tylko niektóre wystawy). Galerie zamykają się na 10 minut przed zamknięciem.

Muzeum sztuki i designu ze słynnymi wystawami specjalnymi. Przypadnie do gustu entuzjastom mody, fotografii i designu.

Cennik

Wejście gratis

Płatne atrakcje specjalne.

 

Nie przegap

“Catsuit” – niesamowicie szczupły strój, który Mick Jagger nosił podczas koncertów Rolling Stonesów w trakcie trasy 1972 roku.

Oryginalne notatniki Leonarda da Vinci (muzeum posiada ich pięć).

Odlew gipsowy kolumny z ok. 100 roku n.e., wykonanej dla rzymskiego cesarza Trajana.

Model tygrysa pożerającego Europejczyka, sprezentowany sułtanowi Tipu (znanego jako Tygrys Majsur). Specjalny mechanizm wewnątrz tygrysa imituje ryk zwierzęcia i zawodzenie nieszczęśnika.

 

Dodatkowe udogodnienia

Plecaki dla dzieci – do wypożyczenia za darmo (rezerwacja nie jest potrzebna) w Learning Centre, plecaki są pełne gier i zabaw edukacyjnych dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat (dostępne także dodatki dla młodszych dzieci). Plecaki zapewniają zabawę na 45 minut.

You Might Also Like