Londyn

Wszystko, co musisz wiedzieć o wynajęciu pokoju w Londynie

23 lipca, 2015
wynajem pokoju w Londynie

Szukanie mieszkania, wynajęcie pokoju w Londynie potrafi dać w kość. Miniaturowe pokoiki, zatłoczone domki, wysokie depozyty, oszustwa… nie jest łatwo. Jest to też jedno z najdroższych miast w Europie, jeżeli chodzi o koszt wynajmu lokum i transport. Ale Londyn przyciąga ludzi z całego świata, którzy przyjeżdżają tutaj w poszukiwaniu lepszego lub ciekawszego życia, miłości i inspiracji. 

Wynajęcie pokoju w Londynie – rzeczy, o których dobrze wiedzieć

Poniżej opisałam najważniejsze rzeczy, które powinniście wziąć pod uwagę przed i w trakcie poszukiwań Waszego wymarzonego pokoju w Londynie. Bo w Londynie, mieszka się w pokojach. Na mieszkania mogą pozwolić sobie nieliczni. 

Wynajęcie pokoju w Londynie średnio wynosi £639 za miesiąc, w zależności od warunków i lokalizacji waha się od £400-£1000. To cena za bycie Londyńczykiem.

wynajęcie pokoju w londynie wynajęcie pokoju w londynie

SZUKANIE POKOJU Z POLSKI

Pokoju najlepiej szukać już na miejscu w Londynie, żeby zobaczyć na własne oczy jak wygląda Wasz potencjalny dom i poznać przyszłych współlokatorów. Możecie przejrzeć najpopularniejsze portale z ogłoszeniami jeszcze w Polsce przed przeprowadzką (takie jak gumtree.com/london czy spareroom.co.uk) i umówić się na oglądanie. Radzę to zrobić jednak przed samym wyjazdem do Londynu, bo pokoje idą jak świeże bułeczki. Jak nie idą, to znaczy, że może być coś z nimi nie tak. 

Najlepiej jak mamy możliwość zatrzymania się u znajomych w Londynie na czas poszukiwań, alternatywnie zawsze zostaje couchsurfing.com albo hostel (ale te są bardzo drogie).
 
Nigdy nie płaćcie nikomu w ciemno, ani przez internet!
 
Internetowe ogłoszenia, które wyglądają zbyt dobrze, żeby być prawdziwe, często takie są. Wygooglujcie je sobie i zobaczcie czy wyskakują wyniki, które wskazują na to, że to oszustwo (scam).

SZUKANIE POKOJU W LONDYNIE

 
Wynająć pokój można przez agencję mieszkaniową. Z doświadczenia wiem, że najłatwiej poszukać agencji w okolicy, którą jesteśmy zainteresowani i przejść się porozmawiać z ludźmi tam pracującymi. Często ogłoszenia w internecie są już nieaktualne. Wynajem przez agencje wymaga przedstawienia dokumentów – potwierdzenia zatrudnienia, referencji. Alternatywnie możecie wynająć pokój przez prywatnego landlorda (właściciela mieszkania), który już niekoniecznie wymaga jakichkolwiek dokumentów, ale to oczywiście zależy od człowieka i jak na czarno się to odbywa.
 
Zorientujcie się w jakiej dzielnicy chcielibyście mieszkać, albo jak daleko mielibyście do pracy. Idealnie w dojeździe do pracy powinniście się zmieścić w godzinie w jedną stronę. Pamiętajcie, że ceny transportu będą się różnić w zależności od tego między jakimi strefami będziecie się przemieszczać. Warto sprawdzić, czy nie lepiej do mieszkania dopłacić, bo i tak wydalibyście tyle na bilet, a tak przynajmniej zaoszczędzicie na czasie.

DEPOZYT

 
I agencja i prywatny landlord mają prawny obowiązek wpłacić Wasz depozyt na specjalne konto (inicjatywa rządowa), a nie do swojej kieszeni! Tutaj więcej informacji o depozytach: 
https://www.gov.uk/tenancy-deposit-protection/overview
 
Wielkość depozytu często równa się miesięcznemu czynszowi, może to być jednak i więcej np. 6 tygodni w wypadku wynajęcia całego mieszkania. Pamiętajcie, że jeżeli podany jest czynsz tygodniowy np. £100 to, żeby policzyć ile nas to będzie kosztować na miesiąc musimy pomnożyć £100 razy 52 tygodnie w roku. Tak uzyskaną kwotę, w tym przypadku £5,200,  dzielimy na 12 miesięcy i wychodzi nam, że co miesiąc będziemy musieli zapłacić £433.30.
 
Istnieje coś takiego jak holding deposit – jest to depozyt, który płacicie (najczęściej agencji), żeby ogłoszenie zostało zdjęte i niejako rezerwujecie sobie to mieszkanie, jeżeli przejdziecie przez wszystkie formalności. Niestety jeżeli nie przejdziecie np. credit check (czyli sprawdzenia waszej zdolności kredytowej) depozyt ten nie jest Wam zwracany. Jeżeli nie macie jeszcze pracy, łatwiej wynająć pokój u prywatnego landlorda.
 
Musicie się liczyć z tym, że będzie bardzo dużo chętnych na ten sam pokój. Jeżeli jesteście zdecydowani, wpłaćcie depozyt jak najszybciej. Ale też nie dajcie się presji agenta, który na Was chce zarobić. Agencja może też sobie doliczyć dodatkowe opłaty administracyjne, za sprzątanie i sprawdzenie referencji.
 
Depozyt należy Wam się po wyprowadzce, jeżeli umowa najmu nie została złamana, nie ma zniszczeń oraz wszystkie opłaty są uregulowane. Jeżeli nie zgadzacie się z decyzją landlorda, sprawę możecie skierować dalej.
 

DODATKOWE KOSZTA

 
Co ważne, często do czynszu dochodzą rachunki za gaz, prąd i wodę, czasem też za internet. Dokładnie się dowiedźcie za co płacicie w czynszu, ile wynoszą miesięczne rachunki i kto jest za nie odpowiedzialny – landlord, czy ktoś ze współlokatorów.
 
Zdarza się, że prąd jest na doładowanie, działa to jak doładowanie telefonu na kartę. Niestety jest to dosyć problematyczna kwestia, bo nagłe odcięcie ciepłej wody może zaboleć, nie mówiąc o kłótniach o doładowanie.  Jeżeli się da, unikajcie mieszkania z takim systemem. Jest on tylko korzystny dla landlorda, bo nie będzie miał zaległych rachunków do płacenia w razie w.
 

WSPÓŁLOKATOR IDEALNY

 
Częste są castingi, co oczywiście powoduje, że konkurujecie z większą grupą ludzi o względy waszych przyszłych współlokatorów.
 
Pamiętajcie, że nie tylko oni mogą zadawać pytania. Dowiedźcie się czy studiują, pracują, albo imprezują całymi dniami. Ich tryb życia idealnie powinien odpowiadać waszemu. Zapytajcie się ile wynoszą ich rachunki, jak często ludzie w mieszkaniu się zmieniają, czy mają jakieś problemy z landlordem. A nawet o wspólne garnki w kuchni i ilość lodówek, miejsce na trzymacie roweru i o głośnią muzykę po 22.
 

UMOWA

Wynajmując pokój sprawdźcie jaki jest minimalny czas mieszkania, ile zapłacicie za zerwanie umowy, poproście o papierek potwierdzający wpłacenie Waszego depozytu na specjalne konto. Zróbcie inwentarz i zdjęcia wszystkim potencjalnym zniszczeniom. Podpiszcie też umowę wynajmu!
Dowiedzcie się czy osoba wynajmująca Wam pokój na pewno jest jego właścicielem… może się okazać, że tylko tam mieszka, a wynajem jest nielegalny.
wynajęcie pokoju w londynie wynajęcie pokoju w londynie

JAK JUŻ ZNAJDZIECIE POKÓJ MARZEŃ

Pomyślałam, że to wszystko trochę negatywne brzmi. A ja chciałam tylko opisać wszystkie możliwe scenariusze, żebyście uniknęli kłopotów na podstawie własnych doświadczeń.

Ale może się okazać, że znajdziecie pokój bardzo szybko ze wspaniałymi ludźmi, których w Londynie nie brakuje. W końcu to tak intresujące miasto, dzieje się tutaj tak dużo i (nawet) minimalna pensja pozwoli Wam się utrzymać, że czasem warto spróbować!

 

You Might Also Like