Anglia Londyn

Cam­den Town – kolo­rowe jak cygań­ski tabor

20 kwietnia, 2016

Chcesz wybrać się na spacer do jednej z najbardziej barwnych dzielnic Londynu? Szukasz turystycznego miejsca z pazurem, gdzie grafitti przykrywa ściany co drugiego budynku, sztuka rodzi się po nocach; dzielnicy, w której mieszkali Amy Winehouse i Dylan Tho­mas, a uliczne markety są na wyciągnięcie ręki. Kieruj się wprost do Camden Town.

Zwiedzanie Camden Town

Cam­den, mimo, że po paru latach bywania, nie wydaje mi się już tak szalone, jest miejscem osobliwym. To nie grzeczny Londyn z romantycznych komedii, albo City, gdzie wszyscy wydają się ubierać w takie same na pierwszy rzut oka garnitury. Cam­den sprzed paru dziesięciu lat to defi­ni­cja anar­chii, dzielnica sztuki i skandali. Cam­den jest jak kolo­rowy pat­ch­work, który Twoja bab­cia powiesiła na ścia­nie, i jakoś dziwnie tam pasuje.

Camden Town Camden Town ulica Camden Town Camden Town station

Vintage, retro, alternatywa i lumpeksy

Pierwsze co się rzuca w oczy? Może oprócz tłumu turystów? Nie­co­dzien­nie ubrani ludzi, bo Cam­den to mała ojczy­zna mody alter­na­tyw­nej. Retro, vintage, punk itd. Można wymieniać do woli. Jest w czym wybierać, jeśli chodzi o zakupy, nie mówiąc o moich ulubionych charity shopach na głównej ulicy. Tutaj masz całkiem fajną listę (po ang). A dla turystów całe sterty koszulek z mniej lub bardziej zabawnymi nadrukami.  

Targi uliczne

Cam­den słynie również z targów na świeżym powietrzu. Niestety ostatnio jednej został zburzony, nie mam pojęcia co tam postawią- pewnie mieszkania – ale na szczęście, nadal jest ich sporo, dlatego warto je wyeksplorować zanim one wszystkie nie znikną z powierzchni ziemi.

Muzyczne Camden

Trudno, żeby w dzielnicy artystów zabrakło muzyki na żywo. Sporo tam pubów takich jak Haw­ley Arms, The Dublin Castle czy The Good Mixer, albo Blues Kitchen, gdzie parę razy w tygodniu odbywają się ciekawe koncerty, a ja kiedyś przebywałam co niedzielę na open mic’u. To wła­śnie w Cam­den kiedyś można było cie­szyć się muzyką w wyko­na­niu The Doors, Pink Floyd czy Blur. Także spuścizna jest. 

Camden mimo, że w dzień pełne turystów, jest Londyńską imprezownią. Kluby takie jak Koko, Bar­fly, Electric Ballroo czy Proud Camden cieszą się dużą popularnością. W długą noc możesz spraw­dzić także Fifty Five, The Black Heart czy The Foun­dry. To nie są jednak hotele 5 gwiazdkowe, wiele z tych miejsc ma piw­ni­czy, lekko spe­lun­kowy kli­mat, ale taki jest czar Londynu, i tak tam chodzą normalni ludzie.

Fanom muzyki folkowej polecam legendarny Cecil Sharp House, centrum tańca i muzyki, gdzie odbywają się koncerty i warsztaty. Tutaj dokładny program.

irokez camden town camden town zwiedzanie camden town zwiedzanie camden town street art Camden Town Camden Town market

zwiedzanie camden town zwiedzanie camden town

Kawiarnie

Jak już pewnie wiesz, jestem uzależniona od kawy. Camden to idealne miejsce na rozkoszowanie się tym aromatycznym trunkiem w jednej z niezależnych kawiarni – np. Kaffeine lub Yumchaa (tutaj o niej pisałam). A jak lubisz portugalskie pasteis de nata to koniecznie zajrzyj do Lisboa Patisserie, żeby napić się kawy słuchając śpiewnego gwaru lokalnych Portugalczyków.

Na spacer warto pójść na Prim­rose Hill. Kubek kawy w ręce na pewno nie zaszkodzi. Osobiście nie jestem fanką zoo, ale to właśnie w okolicy znajduje się to londyńskie – ZSL Lon­don Zoo. Słyszałam, że niedawno zbudowali tam wybieg dla lwów, rodem z Indii.

Jedzenie świata

Po tych wszyst­kich atrak­cjach z pew­no­ścią srogo zgłod­nie­jesz. Do wyboru masz nie­zli­czone uliczne restau­ra­cje, które ofe­rują jedze­nie ze wszyst­kich zakąt­ków świata. Przed zamknięciem ceny spadają, czasem warto poczekać chwilę i dostać kawałek pizzy za funta. Na Camden jest też ciekawa wegańska kawiarnia In Spiral Lounge. A w The Poppies tradycyjna brytyjska ryba z frytkami.

Odpoczynek

Nad kanałem, szczególnie w słoneczne dni, rozkładają się Londyńczycy, czytają książki, plotkują, opalają się. Panuje festiwalowa atmosfera, która tak dobrze pasuje do Camden…  Na samo zwiedzanie Camden Town dajcie sobie parę godzin, jeśli wolicie mniej ludzi wybierzcie się tam w porannych godzinach, bo popołudniu będą tłumy.

Udanego spaceru!

kanał Camden Town

zwiedzanie camden town spacer zwiedzanie camden town zwiedzanie camden town zwiedzanie camden town

A jeśli szukasz taniego noclegu w Londynie, polecam porównać ceny w tej  wyszukiwarce tutaj: https://www.hotelscombined.pl/Place/London 

You Might Also Like